Katarakt

Kaşkaloğlu Göz Hastanesinde lazer katarakt ameliyatları başladı. Bilgisayar kontrollü Alcon LenSx femtosaniye cihazıyla ameliyatlar daha da hassas ve güvenli…..

Katarakt Nedir?

 

Katarakt, doğal göz merceğinin (lensinin) saydamlığını kaybederek bulanıklaşmasıdır. Gözbebeğinin arkasında yer alan  merceğin saydamlığını yitirmesi göze gelen ışıkların, görüntülerin geçişini engelleyerek görme azlığına neden olur. Katarakt dünyada tedavi edilebilir körlük nedenlerinin başında gelmektedir.

Katarakt Nedenleri:

Kataraktın en sık nedeni yaşlanmadır. Lens yaşlandıkça ağırlığı ve kalınlığı artar, sertleşir. Lens proteinlerinin kimyasal bir değişim geçirmesi ile lensin saydamlığı azalır. Katarakt 60 yaş sonrası en sık görme azlığı nedenidir.

Katarakt doğuştan da olabilir. Buna doğumsal (konjenital) katarakt nedir. Tek veya her iki gözde olabilir. Nedensiz olabildiği gibi, annenin hamilelik sırasında geçirdiği kızamıkçık gibi enfeksiyonlara veya kullanılan ilaçlara bağlı gelişebilir. Gözbebeğinin ortasında bulanıklık,beyazlık veya gözde kayma(şaşılık) şeklinde belirti verebilir. Erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Özellikle tek gözde olduğunda en kısa sürede ameliyat edilmelidir. Doğumsal kataraktlarda en önemli sorun göz tembelliğinin eşlik ediyor olmasıdır. Erken tanı ve tedavi tembellikle mücadelede önemlidir.

Travma, katarakt nedenlerinden bir diğeridir. Göze gelen darbeler, delici veya  künt göz yaralanmaları travmanın şiddetine göre değişebilen bir sürede, kısa veya uzun dönemde katarakt gelişimine neden olabilir. Gençlerde görülen kataraktların büyük bir kısmını travmatik kataraktlar oluşturmaktadır.

Şeker hastalığı (diabet) gibi bazı metabolik hastalıklar, kortizonlu ilaçların uzun süre kullanımı da katarakt gelişimine neden olabilmektedir.

Daha önce geçirilen göz hastalıkları ve ameliyatları da katarakt nedenidir. Göz içi iltihabı (üveit) ve göz tansiyonu (glokom) gibi bir diğer göz hastalığı katarakt oluşumunu kolaylaştırır.

Güneş ışığına (ultraviole) maruziyet ve C vitamini eksikliği de katarakt oluşmunu kolaylaştıran faktörler içinde sayılmaktadır.

Görme keskinliği ölçümü ve göz bebeklerinin büyütülmesi ile yapılan biomikroskopik muayene ile tanı konulabilmektedir.

Kataraktın gözlük veya ilaçla tedavisi mümkün değildir. Tek tedavisi cerrahidir. Ameliyat ile saydamlığını yitirmiş göz merceği alınarak yapay göz merceği yerleştirilir. Ameliyat fakoemülsifikasyon tekniği ile gerçekleştirilir.

Göze yerleştirilen yapay merceğin numarasının doğru hesaplanması ve kalitesi önemlidir. Numara (dioptri) ölçülmesinde en güvenilir yöntem optik biometridir ve IOL master cihazı ile yapılır. Kalite açısından FDA onaylı mercekler en iyi seçenektir. Günümüzde farklı özellikte mercek alternatifleri mevcuttur. Hem uzağı hem yakını gösteren multifokal mercekler ve astigmatı düzeltebilen torik mercek ile katarakt ameliyatı sonrası gözlük ihtiyacı en aza indirilebilmektedir.

Katarakt Belirtileri:

En sık belirti uzak görüşteki ilerleyici azalmadır. Puslu- bulanık görme, ışığa hassasiyet, gözlerde kamaşma, çift görme, renklerde bozulma, soluklaşma diğer belirtiler olabilmektedir. Gözlük numaralarında değişiklik, gözlüksüz yakın görüşteki geçici iyilik hali de katarakt belirtisidir.

Katarakt Ne Kadar Zamanda gelişir:

Katarakt gelişim hızı kişiden kişiye ve bir gözden diğerine değişir. Yılları alabilecek kadar uzun veya haftalar aylar içinde olabilecek kadar kısa olabilir.

İzmir’in ilk göz hastanesi olan Kaşkaloğlu Göz Hastanesi; en kaliteli mercekler(FDA Onaylı mercekler) , son teknolojik cihazlar ve deneyimli göz hekimi kadrosu ile hizmet vermektedir.

KATARAKT TEDAVİSİ

Kataraktın ameliyat dışında bir tedavisi yoktur. Yani ilaçla ve gözlükle kataraktın tedavi edilebilmesi veya ilerlemesinin durdurulabilmesi mümkün değildir. Katarakt ameliyatı  dünyada  en sık yapılan göz ameliyatıdır. Günümüzde ameliyat hastalar için oldukça konforlu bir hale gelmiştir. İğnesiz, narkozsuz ve ağrısız olarak yapılmakta, genellikle 10-15 dakika sürmektedir. Ameliyatın başarısı hekimin tecrübesine, en ideal hijyenik koşulların sağlandığı ameliyathane ortamına, kullanılan malzemelerin, aletlerin ve özellikle merceğin kalitesine bağlıdır. Ameliyat sonrası kişi evine gidebilir. İyileşme çok hızlıdır, günlük aktivitelere ertesi gün dönülebilmektedir.

Katarakt Ameliyat Teknikleri:

Fako (Fakoemülsifikasyon) Yöntemi:

Standart katarakt ameliyatı ülkemizde ve dünyada fako tekniği ile gerçekleştirilmektedir. Dikişsiz katarakt ameliyatı olarak bilinen fako yönteminde göze çok küçük kesilerden (2.2 mm) girilerek, katarakt ultrason enerjisi ile parçalanıp eritilerek alınmakta, göz içi merceği yerleştirilmektedir. Bu küçük kesiler dikiş gerektirmeksizin kapanabilmektedir. Bu ameliyatın başarıyla gerçekleştirilmesinde hekimin tecrübesi önemlidir.

Femtosaniye Lazer Yöntemi (Bıçaksız katarakt ameliyatı):

Ülkemizde ve dünyada yeni yaygınlaşmakta olan femtosaniye lazer yöntemi en gelişmiş katarakt ameliyat tekniğidir. Lazerle bıçaksız katarakt ameliyatı olarak bilinen bu teknikle ameliyatın kritik aşamaları insan eli değmeden bilgisayar programlı bir lazer ile gerçekleştirilmektedir. Göze giriş yerleri bıçak kullanılmadan lazer ile oluşturulmakta, kataraktın ön zarı lazer ile çıkarılıp, parçalanması lazer ile yapılmaktadır. Lazer ile parçalanmış katarakt fako ile eritilerek alınıp göz içi merceği yerleştirilmektedir. Bu teknikle yapay göz içi merceğinin yerleşeceği yuva daha kusursuz hazırlanabilmektedir. Bu yöntem sayesinde hekim hatasından kaynaklanabilecek komplikasyonların çoğunun önüne geçilebilmektedir. Hasta ve doktor için katarakt ameliyatı daha güvenli, daha kontrollü, riski daha düşük bir ameliyat haline gelmektedir. Ancak bu yöntemin de deneyimli ellerde  uygulanması önemlidir. Lazerle katarakt ameliyatı gözde devrim sayılacak bir gelişmedir.

  • Katarakt Katarakt Katarakt ameliyatıyla ilgili bilgiler için resme tıklayınız.
  • Glokom Glokom Glokom,diğer adıyla Göz tansiyonu lazerle tedavi edilebilir. Ayrıntılı bilgi için resme tıklayınız.
  • Lasik - Wavefront - Intralase Lasik - Wavefront - Intralase Lazerle gözlükten kurtumak istiyorsanız....Konunun devamı için resme tıklayınız.
  • Yakın Görme Bozukluğu Yakın Görme Bozukluğu Yakın gözlüğünden kurtulmak mümkün.Konunun devamı için resme tıklayınız.
  • Retina Retina Diyabet-şeker hastalığına bağlı göz bozukluğu erken teşhis ve tedavi edilmelidir....Konunun devamı için resme tıklayınız.