Retina-Diyabet

Retina hastalıkları tedavi edilmediği taktirde kalıcı körlükle sonuçlanabilen önemli hastalıklardır. Bu grup hastalıkların başında; diabetik retinopati, sarı nokta diye bilinen yaşa bağlı maküla dejenerasyonu, retina dekolmanı, retinanın damar hastalıkları gelmektedir.

Belirtileri; bulanık görme, ani veya yavaş gelişen görme kayıpları, eğri kırık görmeler, göz önünde dolaşan cisimcikler, sinek uçuşmaları, ışık çakmaları, görme alanında karanlık alanlar gibi çeşitlilik göstermektedir.

Ciddi görme kayıplarına neden olabilen retina hastalıklarında erken tanı çok önemlidir. Ayrıntılı göz muayenesine ek olarak çoğu zaman göz anjiosu (ffa), tomografi (oct) ve ultrasonografi gibi tetkiklere ihtiyaç duyulmaktadır. Şeker, tansiyon gibi sistemik hastalıkların neden olabildiği retina hastalıklarında çoğu zaman bu sistemik hastalıklarının seyri ve şiddeti tedavideki başarıyı etkilemektedir.

Retina hastalıklarının tedavisinde argon lazer uygulamaları, göz içi enjeksiyonlar, cerrahi operasyon ve ilaç tedavileri hastalığın türüne, şiddetine göre uygulanmaktadır.

  • Katarakt Katarakt Katarakt ameliyatıyla ilgili bilgiler için resme tıklayınız.
  • Glokom Glokom Glokom,diğer adıyla Göz tansiyonu lazerle tedavi edilebilir. Ayrıntılı bilgi için resme tıklayınız.
  • Lasik - Wavefront - Intralase Lasik - Wavefront - Intralase Lazerle gözlükten kurtumak istiyorsanız....Konunun devamı için resme tıklayınız.
  • Yakın Görme Bozukluğu Yakın Görme Bozukluğu Yakın gözlüğünden kurtulmak mümkün.Konunun devamı için resme tıklayınız.
  • Retina Retina Diyabet-şeker hastalığına bağlı göz bozukluğu erken teşhis ve tedavi edilmelidir....Konunun devamı için resme tıklayınız.